LQR2G272MSEG price and stock
LQR2G272MSEG Details
Register or Sign In to sort your Preferred Distributors to the top of the list!
Authorized Distributors
  • Abracon
  • Analog Devices Inc
  • Arrow
  • Avnet Americas
  • Bisco
  • Braemac Americas-Symmetry
  • ChipNobo Co., Limited
  • Coilcraft
  • ComSIT USA
  • Cytech Systems Limited
  • DB Roberts
  • DigiKey
  • Dynamic Solutions
  • ECCO
  • element14
  • Fairview Microwave
  • Farnell
  • FDH Electronics
  • Flip Electronics
  • Future Electronics
  • GLYN
  • Heilind Americas
  • Interstate Connecting
  • L-com US
  • Maritex
  • Master Electronics
  • Microchip Technology
  • Mouser
  • NAC
  • New Advantage
  • Newark
  • NXP
  • Onlinecomponents.com
  • Pasternack Enterprises
  • PEI Genesis
  • Powell Electronics
  • PUI
  • RECOM Power
  • Richardson RFPD
  • Rochester
  • RS
  • Rutronik
  • Sager
  • Samtec
  • SiTime Corporation
  • STMicroelectronics
  • TE Connectivity
  • Teledyne e2v
  • TME
  • TTI
  • Venkel Ltd.
  • Verical
  • Waytek, Inc.
  • Wuhan P&S
Independent Distributors
  • Ameya
  • Bristol
  • Chip 1 Exchange
  • Chip Stock
  • Chip-Germany GmbH
  • Component Electronics, Inc
  • Futuretech Components
  • Greenchips
  • IBS Electronics
  • LCSC
  • MacroQuest
  • Neutron USA
  • NexGen Digital
  • Quest
  • Sense Electronic
  • Sensible Micro Corp
  • Shengyu Electronics
  • Unikey Electronic
  • Utmel Electronic
  • Vyrian
  • Win Source Electronics
Show Filters
Select Manufacturer
Update Alert Settings for: LQR2G272MSEG
Select Manufacturer
Which Manufacturer of LQR2G272MSEG would you like to use for your alert(s)?
  • Also alert me for LQR2G272MSEG alternates
No pricing information is available at this time
  • Please alert me when the single part price for LQR2G272MSEG to
    for at least parts from one of my selected distributors.
    Your Pricing Alert is set to expire on .
    Set this alert to expire in Update this alert to expire · Expired on
Your part alert has been saved!
Register
Password Guidelines
Is at least 8 characters in length
Is at most 256 characters in length
Must include at least 3 of the following:
One lower-case character (a-z)
One upper-case character (A-Z)
One numeric character (0-9)
Alert is successfully saved for LQR2G272MSEG.
arrow upTOP
Price shown includes applicable tariffs.
Newark ECIA (NEDA) Member • Authorized Distributor
Part # Manufacturer Description Stock Price Price Range Buy
LQR2G272MSEG DISTI # 74K2917
Nichicon Corporation Capacitor 400V, 2700 Mf, 20% |Nichicon LQR2G272MSEG RoHS: Not Compliant Min Qty: 25 Package Multiple: 1 Date Code: 0 Container: Bulk LQR2G272MSEG Part Details 0
DigiKey ECIA (NEDA) Member • Authorized Distributor
LQR2G272MSEG DISTI # 493-9318-ND
Nichicon Corporation CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW Min Qty: 1 Lead time: 28 Weeks Container: Bulk LQR2G272MSEG Part Details 21
In Stock
Mouser Electronics ECIA (NEDA) Member • Authorized Distributor
LQR2G272MSEG DISTI # 647-LQR2G272MSEG
Nichicon Corporation Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 400volts 2700uF 85c 63.5x90 RoHS: Compliant LQR2G272MSEG Part Details 0
LQR2G272MSEGBB DISTI # 647-LQR2G272MSEGBB
Nichicon Corporation Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2700 uF 400 VDC 20 % RoHS: Compliant LQR2G272MSEGBB Part Details 0
LQR2G272MSEGBN DISTI # 647-LQR2G272MSEGBN
Nichicon Corporation Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 2700 uF 400 VDC 20 % RoHS: Compliant LQR2G272MSEGBN Part Details 0
Arrow Electronics Authorized Distributor
Nichicon Corporation Cap Aluminum Lytic 2700uF 400V 20% (63.5 X 90mm) Clamp Mount Screw 11.5A 5000h 85°C Bulk RoHS: Compliant LQR2G272MSEG Part Details 0
Nichicon Corporation Cap Aluminum Lytic 2700uF 400V 20% (63.5 X 90mm) Clamp Mount Screw 11.5A 5000h 85°C Bulk RoHS: Compliant LQR2G272MSEGBB Part Details 0
Nichicon Corporation Cap Aluminum Lytic 2700uF 400V 20% (63.5 X 90mm) Screw 11.5A 5000h 85°C Bulk RoHS: Compliant LQR2G272MSEGBN Part Details 0
RS (Formerly Allied Electronics & Automation)
LQR2G272MSEG DISTI # 70409059
Nichicon Corporation ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 2700UF 400V DC, QR SERIES 5000H 63.5(DIA.)X90MM Min Qty: 1 Package Multiple: 1 Container: Bulk LQR2G272MSEG Part Details 0
TME ECIA Member • Authorized Distributor
LQR2G272MSEG DISTI # LQR2G272MSEG
Nichicon Corporation Capacitor: electrolytic, 2700uF, 400VDC, Leads: screw, 5000h, LQR Min Qty: 25 LQR2G272MSEG Part Details 0